Uncategorized · 6 kwietnia, 2021 0

Swędzenie w okolicach intymnych – co może być jego przyczyną?

Sporo kobiet będących pacjentkami gabinetów ginekologicznych uskarża się na swędzenie w okolicach intymnych. Świąd sromu i pochwy może stanowić rezultat podrażnień, alergii, nowotworów czy też schorzeń skóry. Mamy wtedy do czynienia z zapaleniem w obrębie pochwy, które wywołane zostało przez grzyby albo bakterie.

Przyczyny swędzenia w okolicach intymnych okolic intymnych

O swędzeniu w okolicach intymnych można mówić wówczas, kiedy pojawi się ono na skórze okolic odbytu, krocza i sromu. Taka dolegliwość może mieć różnorodne nasilenie, począwszy od bardzo łagodnych symptomów, a z po takie, które potrafią zakłócić wypoczynek, relaks i sen, jak również utrudnić codzienne czynności. Świąd na pewno nie sprzyja, a nierzadko nawet nie pozwala na współżycie – tym bardziej, jeśli towarzyszyć mu będą symptomy dodatkowe, jak chociażby nieprzyjemna woń z pochwy czy też upławy. Większość spośród stanów wywołujących swędzenie sromu i pochwy może być zdiagnozowane i wyleczone odpowiednimi sposobami. Niemniej jednak, niektóre spośród nich wymagać będą wdrożenia długiej diagnostyki. 

Swędzenie w okolicach intymnych jest symptomem powodowanym przez wiele różnych przyczyn. Dzięki przeprowadzeniu starannego wywiadu lekarskiego i szczegółowych badań ustalane jest rozpoznanie, jak również dobierane właściwe leczenie.

Pośród najczęściej występujących powodów swędzenia w okolicach intymnych, można wymienić: 

  • zapalenie sromu i pochwy o różnorodnej etiologii: wirusowej, grzybiczej i bakteryjnej,
  • podrażnienie okolic intymnych (kosmetyki, odzież),
  • choroby nowotworowe sromu,
  • schorzenia nienowotworowe sromu,
  • schorzenia pasożytnicze, w tym także rak sromu,
  • inne przyczyny, w tym również schorzenia skóry, ogólnoustrojowe i alergiczne reakcje.

Podrażnienia w okolicach intymnych stref

Podrażnienia mechaniczne intymnych stref wynikają z zakładania niezbyt dopasowanej bielizny, która będąc przyczyną otarć, może stać się miejscem przedostania się bakterii poprzez uszkodzoną skórę, na skutek czego dojdzie do rozwijania się miejscowych stanów zapalnych powodujących świąd. Noszenie bielizny wykonanej z nieprzewiewnych i syntetycznych surowców także może doprowadzić do rozwijania się intymnych infekcji, gdyż tworzy warunki dla rozmnażających się bakterii. Podrażnienia chemiczne w okolicach intymnych wywoływane są poprzez stosowanie mocno perfumowanych specyfików myjących do higieny intymnej albo całego ciała. Powodują je również dezodoranty do intymnej higieny, lubrykanty, antykoncepcyjne kremy, ale także innego typu środki, które zawierają sporą ilość zapachowych substancji. 

Zapalenie sromu i pochwy

Bakteryjne i grzybicze zapalenie sromu i pochwy może stanowić przyczynę świądu w okolicach intymnych. Za te przykre dolegliwości odpowiadać mogą również infekcje o charakterze wirusowym.

Infekcje grzybicze w obrębie sromu i pochwy

Mocny świąd w okolicach pochwy bardzo często towarzyszy drożdżycy sromu i pochwy. Infekcji takiego rodzaju towarzyszą kaczkowate, białe upławy, które przylegają do powierzchni sromu czy też do ścian pochwy. Jest to dosyć typowa przyczyną swędzenia w okolicach intymnych podczas ciąży. Również cukrzyca, zaburzenia hormonalne i stosowanie antybiotyków przyczynia się do takiego typu zapaleń.

Infekcje bakteryjne w obrębie sromu i pochwy

Swędzenie może stanowić jeden spośród symptomów zapalenia pochwy o charakterze bakteryjnym. Dojdzie do niego wówczas, gdy stan zapalny spowodowany będzie dysproporcją w ilościach właściwej bakteryjnej flory w stosunku do drobnoustrojów nietypowych. W jej wyniku dochodzi do namnażania się patologicznej flory beztlenowej. Odpowiada ona za produkcję specyficznych związków chemicznych, takich jak biogenne aminy odpowiedzialne za typową nieprzyjemną woń wydobywającą się z pochwy. Charakterystyczna jest w tym przypadku jednorodna w konsystencji, biała i patologiczna wydzielina mająca charakterystyczny rybi zapach, który nasila się zdecydowanie po odbyciu stosunku seksualnego.