Uncategorized · 6 kwietnia, 2021 0

Libido- czym jest i dlaczego się obniża?

Od poziomu libido zależne jest nasze życie seksualne. To właśnie dzięki niemu interesujemy się seksem i mamy na niego ochotę. Męskie libido jest dobrze znane, aczkolwiek kobiece dalej skrywa w sobie wiele tajemnic.

Czym jest libido?

Libido stanowi swego rodzaju dyspozycję mózgu. Jej zadaniem jest przede wszystkim zaspokojenie potrzeb seksualnych. Dzięki niemu mamy chęć na bliski kontakt z partnerem i odbycie stosunku płciowego. Libido nie ma cały czas stałego poziomu, ulega ono wielu wahaniom zwłaszcza w okresie dojrzewania. Nawet w przypadku osób z tej samej grupy wiekowej nie da się wskazać poziomu libido, gdyż jest to kwestią zależną od wielu czynników i indywidualną dla danej osoby. Na popęd płciowy wpływa wiele czynników wewnętrznych oraz zewnętrznych. Potencja mężczyzny wiąże się z dostarczanymi do niego bodźcami seksualnymi. Niekiedy nawet mała stymulacja wystarczy, aby doszło do pobudzenia seksualnego. Jeśli chodzi o kobiety, sytuacja jest bardziej skomplikowana. Wiele czynników prowadzi do obniżenia czy zwiększenia poziomu libido u pań.

Różnica polega również na bodźcach seksualnych, jakie doprowadzają kobiety do podniecenia. Ponadto, panowie dosyć szybko szczytują. Do osiągnięcia pełnej satysfakcji seksualnej wystarcza im nawet parę minut od rozpoczęcia aktywności seksualnej, natomiast panie potrzebują znacznie więcej czasu. Jest to spowodowane tym, iż kobiece pożądanie składa się z większej liczby elementów. Nie ważna jest tylko i wyłącznie sama fizyczność. Istotną rolę odgrywa aspekt psychiczny, a więc postrzeganie własnego ciała, relacja z partnerem czy stres. Jeśli zachowa się pewna równowaga pomiędzy strefą psychiczną a fizyczną, wówczas kobieta będzie w stanie czerpać jak najwięcej przyjemności z seksu, a libido będzie utrzymywać się na wysokim poziomie.

Na poziom libida wpływają również czynniki społeczne oraz kulturowe. Popęd seksualny u pań zależy czasem od poziomu wykształcenia, preferencji osób z bliskiego otoczenia czy wyznawanych poglądów. Panie lepiej wykształcone według naukowców lubią urozmaicone życie seksualne i często wypróbowują nowe rozwiązania. Jeśli chodzi o panów, mają oni wyższe zapotrzebowanie na seks, myślą o nim często i dosyć szybko po stworzeniu relacji z partnerką, dążą do niego.

Z czego wynika obniżenie popędu seksualnego?

Obniżone libido jest zjawiskiem dosyć często spotykanym i wywołanym różnymi czynnikami. W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na prowadzony tryb życia. Ma on ogromny wpływ na poziom libido, a jego zmiana może czasem przywrócić odpowiedni poziom popędu seksualnego. Przede wszystkim dla organizmu i popędu niezwykle istotna jest właściwa dawka snu. Jeśli organizm nie dostanie wystarczającej ilości snu, wówczas nie będzie on mógł się do końca zregenerować w ciągu nocy. W ten sposób jego funkcjonowanie stanie się zaburzone, będzie musiał dawkować energię, zazwyczaj na współżycie już jej nie starcza. Chcąc podwyższyć swoje libido, warto więc zacząć od wysypiania się.

Zabójcą libido jest również wszechobecny stres. Jednakże nie w każdym przypadku da się niestety wyeliminować jego źródło, kiedy jest nim praca czy też problemy zdrowotne osoby z rodziny. Wtedy dobrze jest zminimalizować jego konsekwencje, jakie ze sobą niesie. Warto więc raz w tygodniu zapewnić sobie odpoczynek i chwile relaksu. Może być to odprężająca kąpiel czy masaż. Na walkę ze stresem wpływa również dobrze zwykły spacer, podczas którego można dotlenić organizm i poprawić jego ukrwienie. W przypadku silnego stresu krew skierowana jest w stronę mięśni, a cierpią na tym właśnie narządy płciowe, które stają się obkurczone. Dla panów na zwiększenie libido polecana jest więc aktywność fizyczna, może być to na przykład siłownia. Warto również pamiętać, że wiele problemów ze spadkiem libido ma powiązanie z nadwagą. Dotyczy to zarówno pań, jak i panów. Otyłość oddziałuje na cały organizm, ale także na osobę z nadwagą. Czuje się ona mniej atrakcyjna, nie chce pokazywać się nago przed partnerem, przez co nie ma ochoty na zbliżenie. Nadwaga działa również szkodliwie na cały układ hormonalny, dlatego tak ważne jest zachowanie wagi w normie.