Uncategorized · 6 kwietnia, 2021 0

Ile waży dziecko w poszczególnych trymestrach ciąży?

Jak kształtuje się masa ciała dziecka w poszczególnych miesiącach ciąży? Podobne pytania zadaje sobie mnóstwo przyszłych mam. Temat ten nurtuje wielu rodziców i nie ma się co dziwić. Warto wiedzieć, że na dokładną masę ciała dziecka w ciąży wpływa przede wszystkim sposób odżywiania się przyszłej mamy a także uwarunkowania genetyczne. Oto, co warto wiedzieć o masie ciała dziecka podczas ciąży. Zapraszamy do lektury. 

Od czego zależy waga dziecka w ciąży?

Na masę ciała nienarodzonego dziecka w łonie matki wpływa cała masa zróżnicowanych czynników. Mowa tu przede wszystkim o sposobie odżywiania, uwarunkowaniach genetycznych a także o wszystkich chorobach, z którymi może zmagać się kobieta podczas ciąży. Łagodne choroby, takie jak przeziębienie, nie powinny wywołać u dziecka żadnych groźnych konsekwencji. Ale już choroby przewlekłe u mamy mogą spowodować, że rozwój dziecka zostanie znacząco zahamowany. Sporym utrudnieniem dla prawidłowego rozwoju dziecka jest także nadwaga u przyszłej mamy. Jaki przyrost masy ciała u dziecka jest optymalny? Można się tego dowiedzieć korzystając ze specjalnych kalendarzy ciążowych, które można uzyskać od lekarza prowadzącego ciążę. Warto oczywiście pamiętać o tym, że informacje prezentowane w takim kalendarzu mają wyłącznie charakter orientacyjny. Wskazana tam masa oznacza masę przeciętną dla dzieci w konkretnym okresie ciąży. Każde dziecko rozwija się w zupełnie innym tempie, dlatego kalendarze ciążowe należy traktować wyłącznie jako wskazówki, które pomagają oszacować, czy dziecko rozwija się w sposób prawidłowy. 

Na masę dziecka w poszczególnych etapach ciąży wpływa cała masa zróżnicowanych czynników, takich jak: 

  • Nawyki żywieniowe przyszłej mamy – kobieta powinna stosować zdrową, w pełni zbilansowaną dietę bogatą w warzywa i owoce oraz produkty pełnoziarniste, chude ryby czy mięso. Jeśli kobieta nie będzie odżywiała się w należyty sposób, np. będzie miał miejsce deficyt kaloryczny, wtedy dziecko z pewnością nie będzie rozwijało się w odpowiedni sposób. Zbyt duża masa ciała kobiety sprawi, że dziecko będzie miało zbyt dużą masę urodzeniową. Podobnie w przypadku niedowagi – wtedy dziecko może urodzić się ze zbyt niską masą urodzeniową.
  • Choroby przyszłej mamy – mowa tutaj w szczególności o chorobach przewlekłych istniejących przed zajściem w ciążę a także o różnych schorzeniach, które pojawiły się w trakcie trwania ciąży.
  • Uwarunkowania genetyczne. O masie ciała dziecka decydują naturalne skłonności do tycia. Jeżeli rodzice mają spore skłonności do tycia, będzie to najpewniej dotyczyło także dziecka.

Ile waży dziecko w pierwszym trymestrze ciąży?

Pierwszy trymestr ciąży trwa do końca 13. tygodnia. Jest to niezwykle istotny czas dla rozwoju nienarodzonego dziecka. To wtedy kształtują się zalążki jego organów wewnętrznych. W pierwszych tygodniach ciąży dziecko waży tylko kilka gramów, od 5 do 30 g. Na koniec pierwszego trymestru ciąży waga wynosi maksymalnie 45 g.

Ile waży dziecko w drugim trymestrze ciąży?

Drugi trymestr ciąży rozpoczyna się w 14. tygodniu oraz kończy w 27. tygodniu. W tym okresie dochodzi do ukształtowania się łożyska oraz podstawowych organów w ciele dziecka. Drugi trymestr to czas intensywnego rozwoju maluszka – wówczas jego masa ciała może ulec nawet podwojeniu. Przyrost masy ciała u dziecka w tym czasie wynosi około 50 gram na tydzień. W 19. tygodniu ciąży maluszek może ważyć już około 250 g.

Ile waży dziecko w trzecim trymestrze ciąży?

Trzeci trymestr ciąży trwa od 28. tygodnia ciąży aż do rozwiązania. Jest to czas, w którym kobieta już przygotowuje się do porodu. Masa ciała maluszka w tym czasie nie rośnie już tak szybko jak w przypadku drugiego trymestru, jednak w dalszym ciągu wzrasta aż do momentu rozwiązania. Statystycznie w 28. tygodniu ciąży dziecko waży około 1 kilograma, zaś na koniec ciąży przy porodzie masa powinna wynieść około 3 kilogramów. Oczywiście, wskazane dane mają wyłącznie charakter orientacyjne. Każde dziecko rośnie w indywidualny sposób. Należy też pamiętać o tym, że dane te dotyczą wyłącznie ciąży klasycznej. W przypadku ciąż mnogich dane są zupełnie inne.