Uncategorized · 6 kwietnia, 2021 0

Ile powinna przytyć kobieta w ciąży?

Odpowiedni przyrost masy ciała w trakcie ciąży jest niezwykle istotny dla prawidłowego rozwoju dziecka oraz zachowania pełni zdrowia przez przyszłą mamę. Zarówno niedowaga jak i nadwaga mogą być dużym zagrożeniem. W niniejszym artykule wyjaśniamy, ile powinien wynosić przyrost masy ciała w poszczególnych trymestrach ciąży. 

Masa ciała ma ogromne znaczenie dla prawidłowego rozwoju ciąży

Kobieta, która planuje ciążę, jeszcze przed zapłodnieniem powinna zadbać przede wszystkim o to, aby mieć odpowiednią masę ciała. Najlepiej jest obliczyć ją korzystając ze wskaźnika BMI. Prawidłowa masa ciała sprawia, że dziecko będzie rozwijało się w sposób prawidłowy, a ryzyko wystąpienia komplikacji w czasie akcji porodowej także zostanie ograniczone do absolutnego minimum. Podczas ciąży nieprawidłowa masa ciała ma ogromny wpływ na rozwój płodu. Zarówno nadmiar jak i niedobór poszczególnych składników odżywczych może wywołać wiele niezwykle negatywnych konsekwencji dla całego dalszego życia dziecka. Sposób odżywiania się kobiety podczas ciąży wpływa na późniejsze procesy metaboliczne oraz na ryzyko wystąpienia groźnych chorób cywilizacyjnych u jej dziecka. Zbyt duży przyrost masy ciała podczas ciąży nie jest dobrym zjawiskiem. Niektórym kobietom może wydawać się, że podczas ciąży można spełniać każdą zachciankę. Niestety, zbyt duży przyrost masy ciała nie jest dobry nie tylko dla dziecka, ale także dla przyszłej mamy. 

Ile należy przytyć podczas ciąży?

Dziecko, które przychodzi na świat, waży zazwyczaj około 3,5 kg. Jednocześnie kobieta podczas ciąży przybiera na wadze znacznie więcej. Jest to spowodowane tym, iż podczas ciąży rośnie macica oraz piersi a także zwiększa się ilość wód płodowych. To tylko wybrane czynniki, które w dużym stopniu przyczyniają się do znacznego wzrostu masy ciała u przyszłej mamy. Zbyt duże tycie podczas ciąży może doprowadzić do tego, że dziecko nie będzie rozwijało się w sposób prawidłowy oraz wzrośnie ryzyko wystąpienia komplikacji w trakcie porodu. Kobiety w nadwagą są także bardziej narażone na zapadnięcie na cukrzycę ciążową oraz na nadciśnienie. Nieleczona cukrzyca ciążowa może doprowadzić nawet do śmierci dziecka.

Dlaczego masa ciała w ciąży jest tak istotna?

Wiele pań zastanawia się nad tym, czy masa ciała w ciąży rzeczywiście jest tak istotna. Odpowiedź jest prosta: tak. Zbyt duży przyrost masy ciała w trakcie ciąży może doprowadzić do zachorowania na jedną z bardzo groźnych chorób cywilizacyjnych. Kobieta, która w stanie błogosławionym przytyje zbyt dużo, naraża zarówno sienie jak i nienarodzone dziecko. Mogą to być np. powikłania polegające na wystąpieniu groźnych chorób a także komplikacjach podczas porodu. Dotyczy to też kobiet, które były otyłe przed zajściem w ciążę. Z tego względu tak ważne jest, aby zadbać o prawidłową masę ciała jeszcze przed zajściem w ciążę. Dzięki temu ryzyko zachorowania na cukrzycę ciążową, nadciśnienie czy wystąpienie makrosomii płodu będzie znacznie zmniejszone. Wszystkie te schorzenia mogą doprowadzić do przedwczesnego porodu lub konieczności wykonania cesarskiego cięcia.

Czy można się odchudzać w ciąży?

Czy odchudzanie w ciąży jest dozwolone? Absolutnie nie. Kobieta spodziewająca się w najbliższych miesiącach dziecka powinna stosować zdrową, w pełni zbilansowaną dietę. Należy przyjmować odpowiednią ilość kalorii. Dodatkowo, nie mogą to być kalorie pochodzące z niezdrowych posiłków. Filarem diety kobiety w ciąży powinny być warzywa i owoce, produkty pełnoziarniste, takie jak kasze, pieczywo czy makarony, chude ryby i mięso a także chudy nabiał.

Obniżanie ilości spożytych kalorii poniżej zapotrzebowania kalorycznego może doprowadzić do wielu niezwykle groźnych powikłań w rozwoju płodu. Zbyt duży przyrost masy ciała w ciąży także nie jest dobry. Aby mieć pewność, że stosowany w ciąży jadłospis jest prawidłowy, warto udać się do dietetyka na konsultacje. Dzięki temu kobieta będzie miała gwarancję, że dziecko będzie rozwijało się w sposób prawidłowy i nie wystąpią u niej groźne choroby takie jak cukrzyca ciążowa czy nadciśnienie.